Dywidenda jest to część zysku spółki wypłacana posiadaczom akcji. Aby otrzymać dywidendę najpierw walne zgromadzenie akcjonariuszy (WZA) musi uchwalić jej wypłatę oraz wielkość. Podczas walnego ustala się również dzień ustalenia prawa do dywidendy i dzień wypłaty. Do otrzymania dywidendy uprawnia posiadanie akcji danej spółki w trzecim dniu roboczym przed datą ustalenia prawa (to wyprzedzenie jest związane z opóźnionym księgowaniem akcji przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Dywidenda jest wypłacana na ogół raz w roku, czasem w dwóch ratach i dotyczy podziału zysku z poprzedniego roku obrachunkowego w spółce. Stopa dywidendy, czyli stosunek jej wielkości do ceny jednej akcji waha się najczęściej od 0,2%-10%.
Po dniu wypłaty dywidendy kurs akcji teoretycznie powinien obniżyć się o jej wartość, ponieważ te pieniądze są wyprowadzone z firmy, a więc wartość spółki jest niższa.
Zdarzają się wypadki, że ktoś nie ma akcji zdeponowanych na rachunku maklerskim. Dotyczy to często pracowników, którzy otrzymali akcje pracownicze przy prywatyzacji lub osób, które kupiły akcje na rynku pierwotnym, a nie zdeponowały ich w biurze maklerskim. Osoby te mogą odebrać dywidendę bezpośrednio od sponsora emisji, czyli z biura maklerskiego, które na podstawie umowy z daną spółką prowadzi rejestr akcjonariuszy. Można dać wówczas dyspozycję przelewu dywidendy na swój rachunek w banku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz